MULTIFOKÁLNÍ BRÝLE

MULTIFOKÁLNÍ BRÝLE - víceohniskové


Určité procento lidí nosí brýle pouze na dívání se do dálky /více než 3 m/. Většina lidí se však s přibývajícím věkem dostane do stavu, kdy potřebuje brýle na čtení i na práci a na blízkou vzdálenost /cca 30-50 cm/.


Jsou také uživatelé brýlí, kteří je potřebují na svou pracovní vzdálenost. Ta může být u každého jiná. Hodinář potřebuje brýle na 20 cm, technik, který hlídá přístroje ve velíně potřebuje brýle např. na 150 cm.Řešení takovýchto požadavků je hned několik:


1. Několikatery jednoohniskové brýle, které si uživatel nasazuje dle toho, kam se potřebuje dívat


2. Bifokální čočky – uživatel vidí ostře do blízka a do dálky s tím, že vždy existuje prostor mezi blízkou a dálkou, kde nevidí ostře


3. Multifokální čočky - někdy označované jako progresivní čočky jsou čočky, kterými uživatel vidí ostře na všechny vzdálenosti bez toho, aniž by musel brýle měnit. Rovněž u nich nemá zónu neostrého vidění, o které jsme se zmínili u bifokálních čoček. Vývoj těchto čoček trval mnoho let a stále ještě pokračuje.


Dnes jsou multifokální čočky již běžně dostupné. Jsou osazeny do brýlí tak, že při pohledu do dálky se díváte částí, kde je hodnota pro korekci do dálky. Pokud se potřebujete podívat na kteroukoli bližší vzdálenost, tak pouze sklopíte oči na tuto vzdálenost. Dioptrická změna u těchto čoček probíhá plynule a sklopením očí zaostříte na každou vzdálenost. Šířka zorného pole je podstatně širší než dříve, vždy ale existuje určité omezení.


To, jak velké omezení zorného pole čočka má, určuje cenu čočky. Multifokální čočky dnes pořídíte v cenovém rozsahu cca od 2500 - 5 000 Kč za čočku. K tomu se samozřejmě připočítávají další volitelné úpravy, běžné i u ostatních čoček (tvrzení, antireflex, hydrofobní úprava, zabarvení).


Pokud si objednáváte multifokální čočky, vždy optikovi přesně popište, k čemu a na jakou vzdálenost je budete používat, aby Vám mohl nabídnou takové čočky, které pro Vás budou nejvýhodnější.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...


Lidský zrak dokáže rozeznat asi 10 milionů barev?

Některé ženy mohou „trpět“ mutací, která jim umožňuje vidět ještě o milion barev víc než ostatním.Lékaři zatím nepřišli na to, jak by se dalo oko transplantovat?

Nerv, který vede z oka do mozku, je totiž extrémně citlivý.Náš zrak se stává dokonalým až v sedmi letech věku?

Miminka například vidí jen na 40 centimetrů.Oko pštrosa je větší než jeho mozek?Kdyby oko bylo digitálním fotoaparátem, muselo by mít 576 megapixelů?

Takové rozlišení nám doposud nedokáže nabídnout  ani nejmodernější technologie.Ženy mrkají častěji?

Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka a napomáhá odvodu slz do slzných cest. Slzné žlázy produkují denně asi jeden mililitr slz. Slzný film má důležité funkce – je prvním optickým rozhraním, omývá i chrání rohovku a spojivku, navíc má antibakteriální efekt. Příčin snížené tvorby slzného filmu je řada.

U žen za to často mohou hormonální změny. Fyziologicky se mrknutí opakuje po třech až šesti sekundách. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mrkají až o třetinu častěji než muži!

KONTAKTY

OPTIKA KOTAS s.r.o.

optikakotas@gmail.com

+420 577 922 327

Najdi nás na Facebooku