OČNÍ VADY

OČNÍ VADY


Očních vad se vyskytuje hned několik, s každou z nich si ale zkušení pracovníci našich optik dokáží poradit. Pomohou Vám identifikovat oční vadu, která Vás trápí, a doporučí Vám takové výrobky z naší nabídky, které zabrání tomu, aby Vám Váš zhoršený zrak jakkoli komplikoval aktivní život.


Rozlišujeme následující oční vady:


Myopii čili krátkozrakost – myop vidí lépe na blízko než do dálky. Tato vada je způsobena nadměrným růstem oka nebo jeho vyšší optickou mohutností. Koriguje se rozptylkami, tedy čočkami, které zmenšují a okraj mají silnější než střed. Na předpisu je poznáte podle znaménka "–" před hodnotou dioptrií. Pro myopy s vyššími dioptriemi máme v nabídce tenčené brýlové čočky a jako novinku nabízíme individuální brýlové čočky na míru série Impression Mono, které eliminují zkreslení v periferii, popřípadě čočky Impression Mono Aveo, které Vám zpříjemní pohled na blízku, i když ještě nepotřebujete brýle na čtení.


Hypermetropii čili dalekozrakost – mladý hypermetrop se slabými dioptriemi nemusí o své vadě ani vědět. Vše se může začít projevovat nejdříve únavou a bolestmi hlavy při stále ostrém vidění. Hypermetrop se silnějšími dioptriemi nebo citlivější jedinec vidí hůř do blízka, než do dálky, respektive se unaví dřív prací na blízko než pohledem do dálky. Tato vada je způsobena menším okem nebo jeho menší optickou mohutností. Hypermetropie se koriguje spojkami, tedy čočkami, které zvětšují a mají tenčí okraj než střed. Na předpise tyto čočky poznáte podle znaménka "+". Pro korekci vyšší hypermetropie doporučujeme asférické čočky, které jsou tenčí a méně zkreslují. Požadujete-li to nejlepší vidění, doporučujeme individuální brýlové čočky Impression Mono, respektive Impression Mono Aveo, jež Vám zpříjemní pohled na blízko.


Astigmatismus – bývá mírně složitější variantou předešlých vad. Velmi jednoduše řečeno: u jednoduché myopie a hypermetropie se kroužek pozorovaný okem zobrazí na sítnici tohoto oka jako rozmazaný kroužek. U astigmatického oka se kroužek zobrazí na sítnici jako rozmazaná elipsa. Astigmatismus korigujeme tzv. torickými čočkami. Na pohled tyto čočky nerozeznáte od jednoduchých spojek a rozptylek. Lidé s astigmatismem bývají citlivější na správnou centraci brýlí. Tím více ocení brýlové čočky na míru Impression Mono, jež znatelně snižují zkreslení v periferii a umožňují komfortnější vidění.


Presbyopie – nejedná se o oční vadu v pravém slova smyslu. Jde o fyziologické „slábnutí“ oční čočky, kdy má naše oko čím dál větší potíže zaostřit na blízké drobné předměty. K tomuto „oslabování“ čočky dochází přirozeně od útlého dětství, ale až kolem cca 40. roku věku nám začne toto oslabování vadit. Presbyopii můžeme řešit dvěma způsoby:


  • klasickými, tzv. čtecími brýlemi, které mají menší obruby a dají se tak pohodlně nosit na špičce nosu. Tyto brýle lze pořídit také ve velmi skladné cestovní variantě, abyste je mohli mít u sebe při každé příležitosti, kdy je třeba něco přečíst (například jídelní lístek v restauraci);


  • progresivními, neboli multifokálními čočkami, které také dodáváme v naprosto individuálním provedení. Tento typ čoček je specifický tím, že jejich dioptrický stupeň plynule přechází ze slabšího (nahoře) do silnějšího (dole). S takovými čočkami pohodlně uvidíte do dálky i na čtení, nebudete si tedy muset pořizovat dvoje různé brýle a neustále je měnit. Brýle s multifokálními čočkami velmi diskrétně maskují Vaši potřebu čtecích brýlí a tím samozřejmě také Vás věk, nemluvě o tom, že dokáží být velmi zajímavým a nepřehlédnutelným módním doplňkem. Při výběru brýlí totiž dokážeme zohlednit jak parametry Vaší tváře, tak Vámi vybranou obrubu, Vaše zvyky a nároky na vidění.

VĚDĚLI JSTE, ŽE...


Oči se hojí neuvěřitelně rychle!

Jako jeden z našich nejdůležitějších orgánů mají oči pozoruhodnou schopnost zhojit drobná zranění ve velmi krátkém čase.

Typickým příkladem této schopnosti je drobné poškrábání rohovky (cornea), které se pravděpodobně uzdraví během pouhých 48 hodin!



Všichni modroocí lidé mají společného předka?

Výzkum ukázal, že všechny modrooké osoby sdílí jednoho společného předka. Původně měli všichni lidé hnědé oči. Předpokládá se, že genetické mutace v době před 6000 až 10000 lety způsobily tuto variantu barvy očí.

Člověk, u kterého tato mutace vznikla, měl s největší pravděpodobností hnědé oči.



Modré oči se mohou v rodině objevit až po několika generacích?

Barva očí je určena dominantními (určujícími) a recesivními geny, které mohou být přeneseny z rodičů na dítě. Příjemce dominantního genu od jednoho z rodičů bude mít hnědé oči, a to i v případě, že zdědí i recesivní gen pro modré oči.

Když má dítě modré oči, je to důsledek toho, že od obou svých rodičů zdědilo tento recesivní gen. Z tohoto důvodu je možné, že se narodí modrooké dítě v rodině, kde po několik generací měli všichni hnědé oči.



Oči mohou vidět na neuvěřitelnou vzdálenost?

Jak daleko můžeme skutečně vidět, je často obtížné určit. Závisí to na mnoha faktorech, které zraku stojí v cestě – jako je prach, znečištění ovzduší a zakřivení Země. Nicméně se říká, že za vhodných podmínek je lidské oko schopno detekovat světlo svíčky na vzdálenost až 14 kilometrů a vidět až 340 km vzdálený vrchol Mount Everestu – pokud je bezmračná obloha.



Vnější svaly oka patří mezi nejsilnější v lidském těle?

Vnější svaly oka patří mezi nejsilnější svaly, které máme. Vzhledem k jejich velikosti jsou tyto svaly až stokrát silnější, než je nutné. Tyto svaly provádí neustálé koordinované pohyby a natáčejí oko tím směrem, kterým je potřeba. Dokonce i když spíme, tak naše oční svaly i nadále pracují a naše oči se pohybují pod zavřenými víčky.



Transplantace oka není v současné době možná?

Oko je neuvěřitelný komplex s více než jedním milionem nervových vláken, které je spojují s mozkem. Lékaři ještě hledají způsob, jak rekonstruovat tato spojení pro úspěšnou transplantaci. V současné době je možná pouze transplantace rohovky a průhledné vnější blány oka.

KONTAKTY

OPTIKA KOTAS s.r.o.

optikakotas@gmail.com

+420 577 922 327

Najdi nás na Facebooku