KONTAKTNÍ ČOČKY

VĚDĚLI JSTE, ŽE...


Proces vidění zaměstnává asi polovinu mozku?

Oblast lidského mozku odpovědná za všechny vizuální informace je známá jako centrum zraku. Jedná se o největší systém v mozku.



Mrkáme asi dvanáctkrát za minutu?

Lidé mrkají průměrně přibližně dvanáctkrát za minutu. Každé mrknutí trvá pouze 1/10 sekundy.



Lidské oko váží méně než 30 gramů?

Vzhledem k tomu, kolik práce mají oči za úkol udělat a jak silné jsou, tak jsou naše oči pozoruhodně malé. Každé oko váží méně než 30 gramů a jeho průměr je cca 25 milimetrů.



Oči novorozenců neprodukují slzy?

Vypadá to zvláštně, protože o dětech je známo, že pláčou hodně. Nicméně, novorozenci nemají schopnost produkovat slzy, dokud nedosáhnou věku 1-3 měsíce.



Každé oko má své slepé místo?

V místě, kde se setkává zrakový nerv se sítnicí, lidské oko neobsahuje žádné fotoreceptory. Toto místo vůbec nereaguje na světelné podněty. Je to tzv. „slepá skvrna“ (blind spot).

Vůbec si však nevšimnete, že tuto slepou skvrnu máte, protože vaše oči společně pracují na tom, abychom viděli celé zorné pole.



Oči jsou neustále připraveny pracovat na 100 % své kapacity?

Oko je jediná část lidského těla, která je „vždy připravena“. Oči jsou schopny fungovat na 100% kdykoliv během dne nebo i v noci.



Lidské oko má více než dva miliony provozních částí?

Po mozku jsou oči druhý nejsložitější orgán v lidském těle. Každé oko obsahuje více než dva miliony provozních částí, které vykonávají koordinovanou činnost, aby oči správně fungovaly.

KONTAKTNÍ ČOČKY


Kontaktní čočky lze zakoupit popř. objednat na hlavní pobočce v Otrokovicích.

Kontaktní čočky s "-" mínusovými dioptriemi  (např. Dpt -1,25) jsou skladem.   

Pokud se rozhodnete pro nošení kontaktních čoček nebo potřebujete jen na kontrolu, můžete se objednat na tel. 725 404 839 nebo 577 922 327. Kontroly a vyšetření  se provádí pouze v ÚTERÝ.




HISTORIE KONTAKTNÍCH ČOČEK



 

Podle historických materiálů lze za vynálezce kontaktních čoček považovat Leonarda da Vinci. Ten poprvé navrhl řešení oční vady pomocí čoček, které se pokládají přímo na oko. Tento nápad ale zůstal pouze v teoretické rovině. Ve skutečnosti to nikdy nezkusil.

Prvním výrobcem kontaktních čoček byl  E.F. Muller, výrobce očních protéz, který vyrobil první čočku v roce 1887. Úkolem jeho čoček však bylo především zabránit osychání rohovky při poruchách víček.

Ke korekci refrakčních vad se začínají používat kontaktní čočky kolem roku 1920. Více výrobců se pokoušelo různou technologií vyrobit skleněné kontaktní čočky, které by nositel snášel delší dobu v oku. Po roce 1935 se čočky začaly vyrábět z celuloidu, který se snášel lépe než sklo a byl bezpečnější – nehrozilo rozbití a pořezání oka.

Zatím se však stále jednalo o tzv. tvrdé čočky. Teprve náš vědec, akademik Otto Wichterle, vynalezl hydrofilní gel, který byl velmi měkký a díky rychlé výrobě technologií odstředivého lití doslova zaplavil svět.

Od té doby dělíme čočky na tvrdé a měkké. Dá se říci, že tvrdé čočky se používají při složitějších očních vadách, kdy se udělá otisk oka a podle něj se na míru vyrobí čočka. Naproti tomu měkké čočky vybírá uživatel ze standartní nabídky výrobce. Nabídka je tak široká, že jenom zcela vyjimečně nejsme schopni zájemce uspokojit.

Můj otec měl s měkkými kontaktními čočkami první osobní zkušenost v roce 1972. V celé republice byly tenkrát jen tři místa, kde se čočky aplikovaly a on sám je vyzkoušel na jednom z nich - v pražské optice na Mostecké ulici.

Od té doby se samozřejmě kvalita i nabídka čoček podstatně zvětšila. Dříve byl úspěch, když pacient mohl nosit čočku  6-8 hodin. Dnes se běžně používají čočky, které se z oka vyjímají jednou za 3 až 4 dny. Zákazník si může vybrat čočky čiré, barevné (sloužící ke změně barvy očí) nebo tzv. obrázkové (v očích máte např. obrázkek srdíčka, tygří oko a mnoho dalších motivů).


NAVIGACE

KONTAKTY

OPTIKA KOTAS s.r.o.

optikkotas@gmail.com

+420 577 922 327

Najdi nás na Facebooku